Моя програмна мета: відповідальне громадянство створить нову якість виборця, прибере із політикуму популістів і маніпуляторів. А головне - зробить участь громадян у житті країни і держави усвідомленим і відповідальним.
Сьогодні Україна підійшла до критичної точки історії своєї державності. Стара система влади перетворилася на головну загрозу життю громадян та існуванню країни.
Потрібен новий Суспільний договір, як акт публічного встановлення нормо-принципів співжиття та співуправління у Республіці Україна. Новий Суспільний договір має бути розроблено та ухвалено Конституційними установчими зборами і всенародним референдумом.
Цей Cуспільний договір має грунтуватися на наступних принципах:
1. Відповідальне громадянство. Громадяни не лише мають права, але свідомо беруть на себе обов’язок дотримуватись принципів співжиття у Республіці.
2. Право законодавчої ініціативи – для кожного відповідального громадянина.
3. Республіканська частка (безумовний базовий дохід) – щомісячна пожиттєва виплата кожному відповідальному громадянину Республіки грошового еквіваленту рівної частки доходів від використання загальнореспубліканських активів (природних ресурсів, державного майна та культурних цінностей).
4. Приорітет договірного права над законом у сфері приватних взаємовідносин.
5. Повне або часткове позбавлення громадянських прав — за порушення умов Суспільного договору, а також публічних осіб, які керують спільним – за порушення Кодексу Честі (на додаток до адміністративної та кримінальної відповідальності).
Відповідальне громадянство
У новій схемі громадянин - це не той, який став таким за фактом народження, а той, хто свідомо приєднався до Суспільного договору. Тобто, добровільно взяв на себе передбачені договором обов'язки і отримав громадянські і політичні права. А перед цим здав кваліфікаційний іспит, завдяки якому точно зрозумів, що саме підписує - в Україні це може бути іспит на знання основ Конституції та української мови. До речі, вже сьогодні при натуралізації (тобто, при вступі до громадянства людини свідомого віку) іспит або співбесіда є обов'язковими.
У такій системі зрозуміло, що саме дає громадянство людині. Адже ті, хто приєднався до Договору добровільно і усвідомлено - отримають право голосувати, бути обраними і займати посади в органах державної служби та силових структурах, право створювати і бути членами політичних партій. Тобто, отримують право і обов'язок брати участь в ухваленні рішень з широкого кола питань життя країни.
Всі інші жителі країни, які не хочуть брати на себе додаткові зобов'язання, будуть користуватися тими ж правами, крім виборчого права і можливості займати державні посади. Але в будь-який момент зможуть приєднатися до Договору, виконавши необхідні умови і здавши іспити. І таким чином стати відповідальними громадянами.
Спрощується в такому випадку і механізм позбавлення громадянства - внаслідок порушення громадянином Суспільного договору або відмови від виконання передбачених ним зобов'язань. І це вже буде не президентська прерогатива, а прозора і зрозуміла суспільству процедура.