Вища: Закінчила Українську Академію державного управління при Президентові України, спецiальнiсть - "Державне управління", квалiфiкацiя - магістр, Харківський національний університет внутрішніх справ, спецiальнiсть - "Правознавство", квалiфiкацiя – юрист
Досвід роботи
Загальний трудовий стаж білш як 25 років. Володію законотворчим досвідом та досвідом державного управління
Громадська діяльність
Засновник Конгресу громадянського суспільства України та інших громадських організацій
Безпека та оборона
Ідея змін
Проект:
РЕФОРМУВАННЯ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ У ВОЄННІЙ СФЕРІ.
Поточний стан загроз обороноздатності держави, зовнішнє вторгнення, військова агресія на Сході України виявили необхідність додаткового підвищення рівня організації Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів у воєнній сфері.
Уповільнене реформування системи правоохоронних органів у воєнній сфері несе загрози національній безпеці України через недосконалість підходів до формування державної політики та правового регулювання відносин при забезпеченні законності та правопорядку і наявність системних проблем у забезпеченні належного рівня правопорядку та дисципліни серед військовослужбовців.
ПРОБЛЕМА:
Станом на сьогодні:
Відсутні скоординовані дії правоохоронних органів при здійсненні повноважень через їх вузьку спеціалізацію, розпорошення функцій досудового розслідування військових злочинів, оперативно-розшукової діяльності, забезпечення представництва інтересів у судах, протидії корупції та забезпечення нагляду (контролю);
Відсутня ефективна система управління військовими правоохоронними органами як цілісною функціональною системою, здатною забезпечити законність у військових формуваннях та оборонній сфері.
МЕТА:
Комплексне забезпечення законності у Збройних Силах України та інших військових формуваннях шляхом утворення ефективної системи управління військовими правоохоронними органами як цілісною функціональною системою.
ЗАВДАННЯ:
Пробіли та неузгодженості чинного законодавства, специфіка військової структури держави, інститутів Збройних Сил України та інших військових формувань вказують на необхідність створення та функціонування єдиної системи військової юстиції в Україні. а саме утворення центрального органу виконавчої влади, військових судів та військової адвокатури.
Об’єднання питання правоохоронної та захисної діяльності у воєнній сфері - від досудового розслідування, оперативно-розшукової діяльності до нагляду за додержанням законів у військових формуваннях і підприємствах оборонно-промислового комплексу та здійснення правового захисту військовослужбовців, військовополонених від кримінального обвинувачення та представництва їх інтересів у судах.
РЕАЛІЗАЦІЯ:
Утворення органу військової юстиції на основі чинних військових інститутів: військової прокуратури та Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Законодавча ініціатива не потребує виділення коштів з Державного бюджету України. Однак, ці кошти мають з`явитися внаслідок реформування органів військової прокуратури, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. Кадрове, фінансове та матеріально-технічне забезпечення планується здійснювати за рахунок вже існуючих видатків Державного бюджету України на відповідні органи.
ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ:
Вивчення думки (шляхом опитування), військовослужбовців ЗС України, військової прокуратури, суддів щодо доцільності створення в Україні Державного бюро військової юстиції та проведення аналізу.
Організація публічних заходів, зустрічей, прес-конференцій тощо;
Підготовка нормативно-правових документів використовуючи міжнародний досвід.
Внесення змін до чинного законодавства України.
ПРОГНОЗ НАСЛІДКІВ:
Реалізація проекту дозволить забезпечити організаційно-правові засади діяльності Державного бюро військової юстиції, що дасть змогу створити національну систему реагування на кризові та надзвичайні ситуації, своєчасного виявлення, запобігання та нейтралізації зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці, гарантування особистої безпеки, конституційних прав і свобод людини, громадянина та визначення додаткових заходів правового забезпечення інтересів держави з метою підтримання військової дисципліни, бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України.