Моя програмна мета: створення в Україні повноцінної системи суду присяжних, як спосіб вдосконалення механізму стримування і противаг, передачі монополії на справедливість до суспільства, підвищення цікавості до суду та суті судочинства, розвиток правозастосування.
В історії України був успішний досвід суду присяжних. Його впровадження зумовило значні позитивні зміни в державі, відродило довіру до судочинства, викликало велику цікавість суспільства до судових процесів та високу повагу до судових рішень. Годі говорити, що період існування суду присяжних (1864 – 1917 рр.) був періодом розквіту правозастосовчої практики, виникнення цілої плеяди судових діячів, чиї прізвища ми згадуємо вже понад 100 років.
Суд присяжних забрали в українців при створенні тоталітарного режиму СРСР. Адже, в умовах невільницької держави владна верхівка прагне сконцентрувати в своїх руках усю повноту влади. Тоталітарному режиму потрібен суд, як інструмент політичної розправи, інструмент тиску на суспільство, інструмент підкорення громадян.
Функціонування суду присяжних – це вимога Конституції України. Проте, протягом усієї Незалежності нашої держави суду присяжних у нас досі немає. Лише у 2012 році було запроваджено формальний суд присяжних. Зараз він діє виключно в одній категорії справ – там де підсудного може бути засуджено до довічного позбавлення волі. І навіть у цьому випадку, присяжні призначаються лише в тому разі, якщо підсудний на цьому наполягає.
Але нині діючий в Україні суд присяжних – це правовий покруч, це знущання з самої ідеї такого судочинства. Тобто, суд присяжних є «невеличким доповненням» до існуючої системи. Зараз суд присяжних діє у складі двох професійних суддів і трьох присяжних. Зрозуміло, що практично в усіх випадках професійні судді мають професійну перевагу і чинять на присяжних своєрідний тиск авторитетом, часто перетворюючи їх на статистів. Відтак суд присяжних в Україні зараз ні за формою, ні за суттю - не є повноцінною формою здійснення судочинства.
Я хочу, щоб в Україні був повноцінний суд присяжних. Вироки мають ухвалювати дванадцять незалежних присяжних. Здійснення правосуддя у кримінальних і частині цивільних справ має належати громаді. Суд присяжних - це правосуддя і милосердя, це реакція суспільства на порушення законів, які забезпечують існування окремої людини та суспільства в цілому.
Суд присяжних - це справжня змагальність судового процесу. Суд присяжних - це важлива складова системи стримування і противаг. Це одна із гарантій свободи суспільства та права на справедливий суд. Це спосіб захисту інтересів людини та суспільства перед державою.