SOS-СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Мета:
Створити принципово нову, бюджетно утворюючу систему охорони здоров'я України, яка буде одночасно функціонувати з нині існуючою бюджето споживчою системою Семашко, не скасовуючи її, а доповнюючи і змінюючи.
SOS-система охорони здоров'я України:
- не має подібних світових аналогів;
- цілодобово зможе задовольняти всі потреби пацієнтів в необхідній і достатній медичній допомозі, не звертаючи увагу на матеріальне становище пацієнта, використовуючи систему постоплачуваних регульованих медпослуг і систему співоплати отриманих медпослуг;
- добровільна система участі пацієнтів і медичних працівників;
- використовує всі наявні медичні ресурси територіальних громад (єдиного медичного простору) на принципах платності медичних послуг, єдиного бального тарифікатора, співоплати отриманих медичних послуг, свободи вибору «сімейного»/лікуючого лікаря. Створення єдиного медичного простору України;
- це повністю поза бюджетна система;
- буде наповнювати бюджет, а не споживати кошти бюджету;
- для її створення не потрібні бюджетні кошти.
Необхідна й обов'язкова умова: Паралельне функціонування двох систем охорони здоров'я - не зраджувати/зберегти нинішню систему охорони здоров'я в існуючому вигляді. Пацієнти повинні мати можливість вибрати, в якій системі їм отримувати медичну допомогу - в існуючій/бюджетну систему охорони здоров'я або в створюваній SOS-системі.
План дій:
Можливий експеримент на 1 рік в двох областях (Одеса, Чернівці). Економічно розвинений район/сільськогосподарський район.
Необхідна умова — рішення КМ України про проведення експерименту в Одеській і Чернівецькій областях по створенню SOS-системи.
Як альтернатива — створення SOS-системи по всій території України під егідою Мінрегіонрозвитку.
Законодавчі дії:
Створення Законодавчих основ елементів SOS-системи: МК, ЗМЗ ТО, бальний тарифікатор, прийняття системи співоплати, віднесення на валові витрати роботодавця виплат на співоплати медичної допомоги працівникові, тільки прибутковий податок на гонорари, які отримують медичні працівники в SOS-системі охорони здоров'я, автономізація лікувальних установ, вибір «лікуючого лікаря» і т.д.
Поетапний план дій:
Після прийняття рішення про проведення експерименту/повномасштабного створення SOS-системи, активізується ПАТ «Архімед», акціонером якого я є.
В м. Одеса створений ЗМЗ ТО (ТОВ «Архімед-Асистанс»), який займеться:
- створенням подібних ЗМЗ ТО в інших територіальних громадах України (56 територіальних громад);
- в м. Одеса буде створений перший Медичний Комітет (МК) територіальної громади, який проведе апробацію покладених на нього обов'язків і повноважень;
- по можливості, буде доопрацьовано бальний тарифікатор медичних послуг з урахуванням впровадження нових медичних технологій і можливості їх співоплати;
- ЗМЗ ТО Одеси почне роботу в експериментальному режимі відразу ж після рішення КМУ України про експериментальний податковий режим;
Всі ці дії будуть профінансовані або за рахунок акціонерного капіталу ПАТ «Архімед», або за рахунок залучення пов'язаних засобів (конвертовані облігації), або за рахунок спонсорських коштів або коштів міжнародних організацій.
Одночасно буде створений ЗМЗ ТО Чернівців (часовий лаг 2 місяці) з подальшим створенням МК.
Реалізація.
Необхідно прийняти рішення (на якому завгодно керуючому рівні) про створення, експеримент та запуск SOS-системи охорони здоров'я як прибуткового проекту, який буде бюджето утворюючим, а не бюджето споживчим.
Загальний бюджет впровадження SOS-системи охорони здоров'я по всій території України може скласти 150-200 млн. доларів США.
Посилання на повну програмну мету кандидата.
Нова структура, за своїми повноваженнями представляє — об'єднання міського відділу охорони здоров'я і територіальної лікарської медичної асоціації c основними функціями МОЗ України. Більше про це тут.