1994-1998 р.р. – Київський інститут внутрішніх справ при Національній Академії внутрішніх справ України за спеціальністю правознавство.
Досвід роботи
1998-1999 р.р. – слідчий Ленінського РВ ВМВ УМВС України у Вінницькій області;
1999-2003 р.р. – служба в органах прокуратури Вінницької області;
2003-2004 р.р. – фізична особа-підприємець фахівець у галузі права;
2004-2006 р.р. – фахівець у галузі права ПП “Юридична фірма – ЛЕКС-В”;
2006 р. по теперішній час – адвокат Вінницького обласного об’єднання адвокатів.
Правоохоронна система
Державне управління
Стратегічні
Ідея змін
Моя програмна мета: створення незалежного громадсько-суспільного інституту Омбудсмена в Україні.
У своїй програмі я хочу висвітлити тему громадсько-суспільного інституту під назвою "омбудсмен". Омбудсмен – це особа, на яку покладаються функції контролю за дотриманням законних прав та інтересів громадян у діяльності органів виконавчої влади і посадових осіб. На сьогодні в Україні є тільки один Уповноважений, який здійснює функцію контролю. Як на мене, однієї особи не достатньо, щоб у повній мірі відповідати функціям сучасного суспільства.
Ознайомившись зі світовим досвідом та враховуючи специфіку української проблематики, вважаю, що українцям необхідна інша система контролю за додержанням прав та свобод громадян і їх захисту. В Україні повинен працювати наступний інститут Омбудсмена, а саме:
Парламентський Омбудсмен України.
Омбудсмен із питань дискримінації за етнічними або релігійними ознаками.
Омбудсмен із прав дітей та охорони здоров’я.
Омбудсмен із прав недієздатних осіб та ветеранів.
Омбудсмен із питань підприємницької та господарської діяльності.
Прес-Омбудсмен.
Парламентський Омбудсмен України. Парламентський Омбудсмен забезпечує дотримання Законів та інших нормативно-правових актів і виконання своїх обов’язків судами, правоохоронними органами, державними посадовцями та іншими організаціями або особами, які мають владні повноваження. Омбудсмен має право ініціювати дисциплінарні процедури проти посадовців, проводити перевірки і розслідування. У екстраординарних випадках Омбудсмен діє як спеціальний прокурор і підтримує обвинувачення у посадових злочинах або інших неправомірних діях.
Омбудсмен із питань дискримінації за етнічними або релігійними ознаками. Завданням Омбудсмена є попередження та усунення будь-яких форм етнічної та релігійної дискримінації у суспільстві. Омбудсмен має право представляти інтереси особи, що стала жертвою дискримінації за етнічними чи релігійними ознаками в суді.
Омбудсмен із прав дітей та охорони здоров’я. Ключовим обов’язком Омбудсмена є участь у публічних дискусіях, інформування громадян про головні проблеми з дотримання прав дітей та охорони здоров’я. Омбудсмен формує думку громадськості та осіб, відповідальних за прийняття політичних рішень по цим проблемам. Під егідою Омбудсмена працює кілька дитячих та молодіжних рад.
Омбудсмен із прав недієздатних осіб та ветеранів. Омбудсмен здійснює нагляд за дотриманням прав, свобод та законних інтересів недієздатних осіб та ветеранів (учасників бойових дій). Метою цього нагляду є забезпечення повноцінної та рівноправної участі таких людей у житті суспільства.
Омбудсмен із питань підприємницької та господарської діяльності. Бізнес-Омбудсмен повинен виступати інструментом вирішення конфліктів і суперечок між владою і бізнесом, медіатором між державою та бізнес-середовищем. Він діє з метою сприяння прозорості діяльності органів державної влади, запобігання корупційним діянням та/або іншим порушенням законних інтересів підприємців. Крім того, Бізнес-Омбудсмен здійснює захист прав, свобод та законних інтересів, щодо конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Прес-Омбудсмен. Предметом діяльності Прес-Омбудсмена є скарги на дії представників засобів масової інформації з приводу порушення журналістської етики. В цьому випадку Омбудсмен повинен мати право проведення розслідування та представництва прав та інтересів скаржника в суді.
Щодо термінів створення зазначеного інституту, я вважаю, що достатньо одного року на втілення в реальність моєї програми.