Міф 1. Ленін продовжує справу Маркса. Чи це так? Головним питанням революції завжди є влада – якою вона має бути і кому вона належить. Ленін в своїй ключовій роботі «Государство и революция» цитує "Коммуна - писал Маркс - должна была быть не парламентарной, а работающей корпорацией, в одно и то же время и законодательствующей и исполняющей законы". «От коммун выбиралась бы и "национальная делегация" в Париже.» Говорячи сучасною мовою, Маркс пропонував здійснити децентралізацію влади, передавши законодавчі і виконавчі повноваження до комун (громад). Тому слово «комуна» дало назву нового вчення «комунізм». Але Ленін проігнорував цю головну ідею Маркса, виводячи на перший план «вопрос об отношении революционного пролетариата к государству». Вся подальша робота Леніна спрямована на захоплення та формування державної влади на чолі з пролетарською партією. Отже, вів курс на побудову централізованої влади.
Таким чином, якщо Маркс бачив результати революції в побудові децентралізованої влади в державі, то Ленін, навпаки, вів до будівництва централізованої державної влади під керівництвом пролетарської партії, якою мав керувати її очільник, як показує історія, спочатку це був колегіальний орган, а згодом – конкретна особа. Отже, немає підстав говорити, що Ленін продовжив справу Маркса. Скоріше, він спотворив її.
Міф 2. Марксизм-ленінізм – вчення, яке виникло завдяки розвитку марксизму Леніним. Навпаки, влада (децентралізована) за Марксом і влада (централізована) за Леніним - це антагоністичні спрямування революції, і немає підстав говорити, що одне вчення випливає з іншого або доповнює його. Оскільки, Ленін не розвинув ідею Маркса на децентралізацію влади, а відкинув її, то є підстави говорити про історичну фальсифікацію – штучно поєднані антагоністичні теорії державотворення. Відповідно, термін «комунізм» отримав від Леніна зовсім інше наповнення, ніж в нього вкладали Маркс та Енгельс.
Практичне значення розвіювання цих міфів:
- З’являється розуміння, що в поняття «комунізм» Маркс вкладав, перед усім, передачу державної влади – законодавчої і виконавчої – до комун (громад), тоді як більшовики на чолі з Леніним наповнили іншим, відомим всім, змістом.
- Якщо хтось не бачить принципової різниці в цих формах влади, то таку різницю доречно показати на прикладі мереж ЕОМ. Перші мережі будували як централізовані, де одна ЕОМ обслуговувала всіх клієнтів. Так само, як монарх (генсек, президент і т.п.) має управляти всіма громадянами держави. Очевидно, що в такій мережі є певні обмеження на кількість клієнтів, яких вона може обслуговувати. Щоб підвищити її продуктивність необхідно збільшувати кількість процесорів в ній. Ленін це вирішував через партійних функціонерів, які обіймали певні ключові посади в державі. Альтернативою таким централізованим мережам стали розподілені мережі, в яких може працювати безліч ЕОМ, що більш якісно обслуговує свого клієнта. Так само і в державі, громадяни можуть отримати більш якісне обслуговування в своїх громадах, якщо владні повноваження перейдуть до них. Але такі розподілені мережі ЕОМ та їх клієнти працюють з дотриманням певних правил та умов, які випливають з ідеології побудови таких мереж. Централізовані і розподілені мережі ЕОМ ґрунтуються на принципово різних ідеологіях. Відповідна ідеологія повинна бути і в державі. Без дотримання її положень, держава не зможе функціонувати належним чином.
- Маркс вбачав формування центральних органів влади шляхом делегування представників від комун. Таким чином, мова йде про делегування представників не від партій, а від громад. Отже, органи влади верхніх рівнів держави мають формуватися за асамблейним принципом.
Новий лідер Віктор Лоза в своєму проекті використовує ці доробки і пропонує розвивати державу, зокрема, через децентралізацію влади, передаючи до громад більшість повноважень держави – контролю, законодавчої та виконавчої гілок влади, які будуть здійснюватися у відповідності до державної ідеології, що ґрунтується на національній ідеї «Моя родина – вся Україна».
Якщо Ви підтримуєте такі зміни в державі, то голосуйте за проект Віктора Лоза на сайті «Нові лідери».